Niezbędne narzędzia ogrodowe w każdym ogrodzie

0
1120
Niezbędne narzędzia ogrodowe w każdym ogrodzie

Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza działki, czy własnego ogrodu. Prócz niespotykanych drzew, pachnących kwiatów i szemrzących fontann, każdy skrawek ziemi obrasta trawa. Zielona, soczysta i gęsta trawa to obraz, który kreuje się w świadomości każdego z nas. Jako ideał przywołujemy w myśli mural boiska, czy nieskazitelne trawniki angielskich posiadłości. Wszystko to jest możliwe do realizacji. Pytanie: jak doprowadzić trawnik go takiego stanu?

Angielski trawnik, jak go uzyskać?

Jedną z najważniejszych kwestii jest uświadomienie siebie, że opieka nad idealną zieloną plamą wcale nie jest taką prostą rzeczą. Owszem każdy zapalony ogrodnik może próbować ręcznie, za pomocą silnej woli i pięknych przemów do nasion próbować uzyskać idealny efekt. Jednak dla bardziej praktycznych polecamy zainwestowanie w czas i odpowiednie narzędzia. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej mieszanki traw. Najłatwiej jest iść do sklepu i z półki chwycić pierwszą, lepszą mieszankę, której obrazek przypomina urzeczywistnienie naszych marzeń. Jednak już na tym etapie warto chwilę nachylić się i wybrać mieszankę odpowiednią do terenu.

Musimy wziąć pod uwagę przepuszczalność gleby, nasłonecznienie i możliwości podlewania. Kiedy już dobierzemy odpowiednie sadzonki, zwróćmy uwagę, że trawa jak każda inna roślina potrzebuje nawożenia i rozwoju korzeni. Zatem przed wysianiem najlepiej mocno spulchnić ziemię. Kolejnym etapem jest namoczenie nasion, a po równomiernym ich wysianiu, porządne ubicie powierzchni. Jest to o tyle ważne, aby w trawniku nie powstawały dziury i łyse placki. Kiedy ziemia jest porządnie ubita, korzenie trawy mają pełny dostęp do wartości odżywczych. Tym samym do lepszego rozwoju korzeni.

Jak dbać o trawnik?

Kiedy już cieszymy się ładnie wyrośniętym trawnikiem, pamiętajmy o jego regularnym koszeniu. Najlepiej jest, aby długość źdźbła trawy miała między 5- 7,5 cm. Następne koszenie powinno odbywać się po przyroście ok. 1/3 długości, czyli przy 10 cm. Za częste i zbyt krótkie koszenie trawnika sprzyja rozwijaniu się jedynie płasko zakorzenionego systemu, co najczęściej skutkuje szybkim przesuszeniem trawy. Warto jednak nie zaniedbywać regularności koszenia, bo to dzięki małej długości ścinania, możemy nawozić trawnik naturalnie. Zostawiając resztki czubków trawy między kłosami, pozwalamy na lepsze utrzymanie wilgoci trawnika.

Co jednak kiedy trawa zaczyna rosnąć nierówno, a miejscami nawet przerasta ją mech? Taka sytuacja często się zdarza. I na to jest dobre rozwiązanie. Musimy zająć się odpowiednim napowietrzaniem ziemi. Zapewne każdy z nas kojarzy filmy, w których właściciele amerykańskich trawników biegają w budach z igłami, aby napowietrzyć odpowiednio trawę. Tak, jest to jakieś rozwiązanie. Jednak kiedy mamy do czynienia z rzeczywistością, lepiej wyposażyć się w wertykulatory oraz aeratory. Te pierwsze służą do cięcia przerośniętych systemów korzeniowych oraz usuwania nadmiernej materii martwej roślin, która zatrzymuje dostawanie się powietrza do korzeni. Aeracja to właśnie nakłuwanie trawnika, aby dostarczyć powietrza. Oba zabiegi są potrzebne i niezbędne w odpowiednim funkcjonowaniu trawnika. Pamiętajmy, że wertykulacji dokonujemy raz, do dwóch razy w sezonie, natomiast aeracji częściej. Pytanie, jakie wertykulatory i aeratory lepiej stosować? Odpowiedź jest taka sama jak przy pytaniu o kosiarkę.

Ręczna jest cichsza, zdrowsza dla otoczenia, ale i bardziej czasochłonna i zmusza nas do większego wysiłku. Kiedy kupimy elektryczną, bądź spalinową, praca idzie o wiele szybciej i przyjemniej. Zatem przed zakupem wertykulatora, czy aeratora dokładnie przeliczmy ile czasu, cierpliwości i metrów mamy do napowietrzenia.

Warto zwrócić uwagę, że są na rynku urządzenia pozwalające na wertykulacje i aeracje jednym urządzeniem. Trzeba zatem dobrze przemyśleć zakup, gdyż jest to zakup na lata i warto zainwestować w sprzęt odpowiednio dobrany do potrzeb ogrodu.

Piękny trawnik jest zatem opcją wymagającą dużego zaangażowania ze strony ogrodnika, ale satysfakcja i radość z pielęgnacji i idealnego wyglądu jest nie do zastąpienia. Pamiętajmy zatem by mądrze i solidnie przygotować się do podjęcia wyzwania idealnego trawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here