Meble z palet do ogrodu

0
158

Szturmem wkradają się do domów i ogrodów, gdyż są na tyle uniwersalne, że znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Meble z palet można kupić gotowe, ale dużo satysfakcji daje ich samodzielne wykonanie. Niezależnie od sposobu pozyskania, z całą pewnością są bardzo oryginalne i w ostatnich latach biją rekordy popularności. Z palet można wykonać stolik, fotel, kanapę, regał, a nawet całe łóżko. Właściwie każdy element wyposażenia domu da się zastąpić paletowym odpowiednikiem.

Europalety były pozostałościami po dostawie, zajmującymi miejsce w magazynach czy miejscach składowych. Jednak nie tak dawno zyskały drugie życie czyli po prostu recykling. Służące wczoraj jako opał, dziś są coraz bardziej popularnym hitem architektury. Skąd ta fascynacja? Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta – są tanie, ogólnodostępne, nie narzucają nam określonych wzorców i ulegają naszej wyobraźni. Ozdoby i meble z palet można dostrzec niemal wszędzie. Wykorzystywane w domach, mieszkaniach, ogrodach, restauracjach, a nawet w sklepach.

Na pierwszy rzut oka w początkowej fazie przypominają niezbyt gustowny i tandetny materiał, lecz po kilku modyfikacjach zamienia się w prawdziwe cudo. I mimo, że na pewno znajdą się również przeciwnicy tego rodzaju rozwiązań, to trzeba przyznać, że euro palety w swojej prostocie potrafią nadać pomieszczeniu niesamowity styl. Dzięki tym przymiotom można uzyskać przyjemne dla oka i funkcjonalne meble.

Meble z europalet są na tyle uniwersalne, że można je umieścić także w ogrodzie. Świetnie będą prezentowały się słoty, kanapy czy stoliki kawowe w ich naturalnym kolorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo udekorować je ciekawymi barwami. Ograniczać nas może tylko wyobraźnia, więc dlaczego nie skusić się na kilka kolorów na jednym meblu? Jest to opcja warta rozważenia zwłaszcza w ogrodzie, gdzie wszystkie chwyty dozwolone.

Zrób sam albo kup w sklepie ogrodniczym!

Skąd przeświadczenie o rosnącej popularności mebli z palet? Wystarczy rzut oka na programy o tematyce wnętrzarsko-wykończeniowej. Można nawet wysnuć wniosek, że to one podbiły popularność tego rodzaju elementów wyposażenia. Paletowe meble nie należą do najdroższych w wykonaniu. Wystarczy odrobina fantazji i zdolności majsterkowania, by wyczarować takie elementy, jak stolik, łóżko, kanapa, narożnik, stoły czy nawet regał z palet drewnianych. Materiał ten daje niezliczone możliwości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić gotowe meble z palet euro. W swoim asortymencie ma je popularny sklep internetowy, a cena prostej, niewielkiej kanapy z poduszkami to już zaledwie 200 zł.

Meble z europalet warto wykonać samodzielnie. Do tego celu potrzebujemy palet o odpowiednim dla danego mebla rozmiarze. Do wyboru są wymiary 1200x800x144 mm z wagą około 25 kg, mniejsze 800x600x144 mm oraz kwadratowe 1200x1200x144 mm. Cena za jedną paletę waha się w przedziale od 11 do 36 zł. Nawet jeśli doliczymy do tego materiały, jak farby, akcesoria do malowania i montażu, i tak ostateczny koszt będzie znacznie niższy niż tradycyjnych odpowiedników.

Jeśli zatem interesuje nas kanapa, łóżko czy stolik z palet euro, ważne jest, by dokładnie oszacować ich wymiary. W przypadku łóżka konieczne jest zmierzenie materaca, a przy pomiarach kanapy uwzględnienie głębokości siedziska. W Internecie znaleźć można szereg porad, inspiracji i instrukcji krok po kroku, jak dokładnie wykonać meble z europalet. Więcej trudności nastręczą duże stoły czy na przykład narożnik, który będzie wymagał docinania. Efekt końcowy jednak jest wart tego, by włożyć w wykonanie mebli z palet odrobinę wysiłku.

Jaka jest cena surowca do produkcji mebli z palet do ogrodu?

Palety produkowane są w różnych rozmiarach i od tego też zależy ich cena. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt jest ich stan, czy są to palety nowe czy używane.

Myślą przewodnią jednak recyklingu jest przecież rynek wtórny, więc należy przyjąć, iż wartość takiego produktu waha się w granicach od 10 do 40zł. Opłata za jedną sztukę może nieznacznie ulec zmianie, jeśli wybierzemy mniej standardowy rozmiar palety. Następnie doliczyć należy wszelkiego rodzaju półfabrykaty: farby, lakiery, tafle szkła, uchwyty, kółka, łączenia itp.

Odpowiednie przygotowanie palety do montażu mebla!

Zakupioną paletę najpierw skrupulatnie należy obejrzeć, usunąć wszelkie uszkodzone lub nawet nadgnite fragmenty. Tak przygotowaną należy oszlifować – w formie pierwotnej jest nie wygładzoną, drewnianą powierzchnią, która może kaleczyć, pozostawia drzazgi czy niszczy ubrania. Warto posłużyć się szlifierką – zajmie nam to mniej czasu, będzie dokładniej wykonane niż przy ręcznym użyciu papieru ściernego.

Kolejny etap to malowanie. Trzeba podkreślić, że im gładsza powierzchnia, tym lepiej będzie się trzymać na niej farba – może być to typowa farba do drewna lub do impregnatów. Obecnie na rynku jest szeroka gama oferowanych produktów, z których można skorzystać wedle własnego uznania. Począwszy od nadających drewnu wybrany kolor po bezbarwne matowe lub błyszczące. Zanim jednak ją nałożymy, oszlifowane części palety trzeba wyczyścić i osuszyć.

Zalety i wady mebli z palet do ogrodu!

Nie znajdzie się ich zbyt wiele, ale też nie trzeba ich szczególnie szukać. Niepodważalną i przodującą zaletą jest oczywiście stosunkowo niska cena, następnie oryginalny design oraz nieograniczona możliwość artystycznego tworzenia.

Do wad zaliczają się trudności przy czyszczeniu, dosyć duży ciężar, a także czasochłonna praca, którą musimy włożyć, aby stworzyć coś wyjątkowego.

Jednak, jeśli się decydujemy na tego typu wystrój naszego mieszkania oznacza to, że wykreujemy coś naprawdę niepowtarzalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here