Meble z litego drewna

0
80

Odpowiednio wybrane meble pozostaną z Tobą i Twoją rodziną na wiele lat, dlatego przy zakupie warto postawić na wytrzymałość, komfort użytkowania i wysoką estetykę. Meble drewniane zapewnią Ci to wszystko i jeszcze więcej!

Od lat powszechnie panuje opinia, że najlepsze i najzdrowsze dla człowieka są meble z drewna. Prawda jest jednak taka, że to, co większość z nas posiada w domach, to wcale nie są meble drewniane, a jedynie ich tańsza i niestety gorsza namiastka. Jak odróżnić prawdziwe, drewniane meble od tańszych odpowiedników i co sprawia, że tylko lite drewno daje gwarancję posiadania sprzętów wyjątkowych, niezwykle klimatycznych i trwałych?

Dlatego nie daj się oszukać, miej wiedzę na temat drewnianych mebli!

Czy meble drewniane i meble z litego drewna to jedno i to samo? W zasadzie tak, jednak tylko w teorii, w praktyce bowiem nazwa „meble drewniane” bardzo się upowszechniła i tym mianem określamy dziś stoły, szafy czy komody, które w rzeczywistości są produktami wykonanymi ze sklejki, przy produkcji których zastosowano fornir (inaczej mówiąc: okleinę). Meble z drewna litego to z kolei wyroby meblarskie, które zostały stworzone wyłącznie z czystego drewna wysokiej jakości, odpowiednio sezonowanego, poddanego fachowej obróbce i właściwie zaimpregnowanego. Według obecnie obowiązujących norm meblami z drewna litego nazwać możemy te produkty, w których wyłącznie dna szuflad oraz tylna ściana zostały wykonane ze sklejki.

Zalety mebli z litego drewna!

Największą, niepodważalną zaletą drewnianych mebli jest ich naturalność. W dzisiejszych czasach, gdy co chwilę mamy do czynienia z syntetykami, otoczenie się w domu ekologicznymi sprzętami to wybawienie dla naszych ciał i dusz. W pomieszczeniu, w którym znajdują się meble z litego drewna można w pełni wypocząć, ciesząc się przytulnością i wygodą, a przy tym – bliskim kontaktem z naturą. Naukowo udowodniono, że sosnowe łóżka i w ogóle drewniane sypialnie, gwarantują najzdrowszy, najbardziej efektywny sen, umożliwiają całkowite odprężenie i wprawiają w doskonały nastrój. Szafy z litego drewna i inne meble drewniane posiadają jednak o wiele więcej zalet. Jedną z nich – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy dążymy do oryginalności – jest niepowtarzalność każdego jednego egzemplarza. Wyroby drewniane charakteryzują się jedynym w swoim rodzaju ułożeniem słojów, tworzących malownicze wzory na szlachetnej powierzchni mebla. Naturalne drewno dobrego gatunku jest niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak jeśli już przez lata użytkowania zdarzy się, iż ulubiona szafka, drewniana toaletka, albo stylowa komoda ulegnie usterce, bez trudu można ją usunąć. Ze względu na to, że zewnętrzna i wewnętrzna warstwa mebla wykonane są z tego samego surowca, drobne rysy, odpryski i odkształcenia z łatwością można zeszlifować, sprawiając, że mebel znów wyglądać będzie jak nowy!

Kolejną ich zaletą jest neutralność, a mówiąc najprościej: drewno jest zdrowe. Tworzywo jest całkowicie naturalne, a ekologiczne lakiery i bejce stosowane do wykończenia powierzchni nie wpływają negatywnie na ludzki organizm. Drewno ma również właściwości antystatyczne, nie przyciąga zbyt wiele kurzu, dlatego poleca się je szczególnie alergikom. Dużą zaletą drewna jest także higroskopijność. Tworzywo ma zdolność do absorbcji i oddawania wilgoci z otoczenia, dlatego utrzyma się w dobrym stanie bez względu na warunki we wnętrzu.

Meble z litego drewna są eleganckie. Naturalne tworzywo zawsze prezentuje się lepiej, niż syntetyczny substytut. Meble z płyty wiórowej lub MDF wydają się estetyczne, lecz w trakcie użytkowania odsłaniają swoje mankamenty. Materiał przyciąga kurz, powierzchnia matowieje i odpryskuje: sprzęty szybko zaczną wyglądać niechlujnie. W przypadku drewna sytuacja ma się zupełnie inaczej. Przy odpowiedniej pielęgnacji meble drewniane wyglądają jak nowe, a proces starzenia jedynie doda im charakteru.

I co najważniejsze takie meble z litego drewna są uniwersalne.  Drewno dobrze łączy się z każdym tworzywem, dlatego możesz wykorzystać je w dowolnym wnętrzu. Minimalistyczne meble o lekkiej konstrukcji współgrają ze szkłem i metalem, a masywne konstrukcje w ciemnym odcieniu znakomicie odnajdą się w bogatym stylu glamour. Prosty komplet drewnianych mebli jest także bazą dla aranżacyjnych eksperymentów. Jeśli masz ochotę na stylową rewolucję, wystarczy wymienić tekstylia i dodatki: pokój zyska nowe oblicze, a meble będą wyglądać równie dobrze w każdym otoczeniu.

Wady również istnieją!

Skoro lite drewno posiada tak wiele zalet, dlaczego nie wszyscy decydują się na zakup pięknych i trwałych mebli drewnianych? Największą wadą mebli z drewna wysokiej jakości jest ich cena. Za stylowe, starannie wykonane solidne dębowe stoły, sosnowe szafy, albo bukowe ławy trzeba zapłacić niemałe pieniądze. Pamiętajmy jednak, że zakup mebli z litego drewna to inwestycja na kilka pokoleń, warto rozważyć więc kupno takich mebli, chociażby w systemie ratalnym lub zdecydować się na stopniową wymianę domowego wyposażenia – nie musimy przecież kupować wszystkich mebli naraz. Inną wadą mebli z litego drewna może być ich delikatność w stosunku do niekorzystnych warunków fizycznych, jak wilgotność otoczenia, czy wysokie temperatury. Ta wada jest jednak argumentem na wyrost, ponieważ właściwa pielęgnacja drewnianych mebli, prawidłowe ich zaimpregnowanie oraz zwyczajna, codzienna troska o domowe sprzęty i rozwaga w postępowaniu uchronią każdy piękny, drewniany mebel przed ewentualnymi uszkodzeniami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here