Meble wypoczynkowe do salonu

0
126

Kanapa to obok stołu najważniejsze meble w salonie. Wybieramy kanapy i sofy: sprawdź jak umeblować salon. Kanapa powinna być wygodna, łatwa do czyszczenia, ale też i dobrze wkomponowana w aranżację salonu. Dylematów związanych z wyborem kanapy jest wiele – począwszy od wyboru koloru, przez materiał, po twardość i kształt.

Zastanów się nad priorytetami!

Wiele osób wybiera meble wypoczynkowe do salonu, kierując się ich wyglądem: mają być ładne, reprezentacyjne i pasować stylistycznie do całości. Często zapominamy, że równie ważne jak estetyka są nasze potrzeby i styl życia rodziny. Zanim umeblujemy salon, zastanówmy się, w jaki sposób będziemy korzystać z poszczególnych jego części. Czy kanapy i fotele raczej zwykliśmy wykorzystywać do osobistego wypoczynku, czy także będziemy sadzać na nich gości? Czy chcemy mieć salon połączony z jadalnią? Czy przewidujemy w najbliższym czasie wiele rodzinnych uroczystości z wystawnym obiadem czy raczej luźne przyjacielskie przyjęcia? W jakiej pozycji najlepiej się czujemy podczas oglądania telewizji? Odpowiedzmy sobie na te i inne pytania, być może pomogą nam w doborze właściwego umeblowania salonu. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać kanapy, sofy i fotele do salonu – nowoczesne meble wypoczynkowe.

Jakie mamy warianty zestawów wypoczynkowych?

Tradycyjny zestaw: kanapa i dwa fotele ustawione przy niskim stoliku to standard tak zwanego „wypoczynku” do salonu.  I chociaż to skład i ustawienie wypróbowane przez lata,  nie wyczerpuje wszystkich możliwości zaaranżowania kącika wypoczynkowego w pokoju dziennym.

Meble wypoczynkowe do salonu – komfort przede wszystkim! Kanapy, sofy i fotele służą przede wszystkim relaksowi: ileż to razy zmęczeni po stresującym dniu, tylko marzymy by wyciągnąć się na wygodnej kanapie, pobaraszkować z dziećmi, lub na długie godziny zapaść się w miękkim fotelu przed telewizorem. Wybierając kanapy i fotele, warto przyjrzeć im się pod tym kątem. Współczesne meble wypoczynkowe są efektem wielu badań ergonomicznych, służących opracowaniu takiego ich kształtu, który pozwoli najlepiej dopasować mebel do różnych pozycji ciała. Efektem są kanapy i sofy, które mają wyprofilowane siedziska, miękkie regulowane podgłówki, podłokietniki utrzymujące ręce w idealnej pozycji, regulowaną wysokość i kąt nachylenia zagłówków, wyprofilowane oparcia, wysuwane podnóżki. Taka kanapa lub fotel odciąża szczególnie kręgosłup, ale także umożliwia relaks innym członkom ciała, pozwalając przybrać najwygodniejszą pozycję do różnych czynności: oglądania TV, słuchania muzyki czy czytania. Szerokie sofy i kanapy to meble odpowiadające pragnieniom przyjmowania bardziej wypoczynkowej pozycji. Są szerokie niekoniecznie dlatego, aby siadało na nich jednocześnie kilka osób, ale dlatego, aby móc przyjmować wygodne do odpoczynku pozy, takie jak odrzucanie ramion do tyłu, wyciąganie nóg czy przybieranie pozycji półleżącej. Ważne dla komfortu wypoczynku są podnóżki, w które wyposażone są fotele – można na nich oprzeć stopy, dzięki czemu ułatwiają krążenie i zapewniają odpoczynek zmęczonym nogom. Mogą je zastąpić pufy.

Kanapy i fotele służą jako siedziska w czasie mniej formalnych spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół. Liczbę miejsc w zestawie mebli wypoczynkowych planujmy wtedy w zależności od wielkości rodziny i potrzeb odwiedzających nas gości. Obszerna kanapa z dodatkową sofą i fotelami pomieści 7-8 osób i w licznej rodzinie taki zestaw to minimum. Pamiętajmy jednak, żeby sadzać na kanapie zawsze mniej osób niż jest na niej miejsc. Wykorzystanie liczby siedzisk do maksimum spowoduje, że zarówno rodzina, jak i goście będą zmuszeni do siedzenia w zbyt sztywnych pozach. Gdy jednak nie mamy dużo miejsca w salonie, nie musimy operować całymi zestawami. Ustawmy mniejszą kanapę i dodatkowe siedziska dostawiane w miarę potrzeb – taki układ w umeblowaniu salonu umożliwi swobodę w ich korzystaniu i zapewni różnorodność.

Pamiętajmy też, aby dobrać siedziska i towarzyszące im sprzęty do wielkości salonu. Duże, szerokie komplety wypoczynkowe sprawdzą się tylko we wnętrzach odpowiednio dużych i przestronnych.

Wypoczynek modułowy!

Modne są meble wypoczynkowe modułowe, czyli sofy, które można rozbudowywać o kolejne moduły, zmieniać kształty. W dużych salonach można je ustawiać w zamykające się koła, kwadraty, załamywać w geometryczne linie. Modułowe kanapy są mobilne i lekkie, wiele z modeli jest na kółkach. Przestawiając je można im nadawać nowe funkcje – fragmentu kanapy albo wolnostojącego siedziska, podnóżka, a po przyłożeniu do siedziska kanapy – miejsca do spania. Nowe zestawienia mebli do salonu to dwa szezlongi z podręcznym stolikiem pośrodku. Fotel z wysuwanym podnóżkiem ze stolikiem i pufą  to modny zestaw do relaksu w samotności.

Co oprócz kanapy.  Stoliki kanapowe muszą być dopasowane do wielkości i wysokości kanapy. Niskie stoliki niższe niż siedzisko kanapy wymagają nadmiernego schylania. Wygodne są stoliki na kółkach – można zmieniać ich miejsce w zależności od potrzeb.

Modele i kształty zestawów wypoczynkowych!

We wzornictwie mebli wypoczynkowych widoczna jest tendencja do tworzenia mebli bardzo prostych i nowoczesnych, o czystych liniach, kojarzących się z równowagą i spokojem. Dominują tu kanapy o zgeometryzowanych kształtach, nawiązujące do zimnej industrialnej estetyki Te meble charakteryzują się użyciem wysokiej jakości materiałów, wysokiej klasy wykonaniem i dbałością o detale. Niezależnie od „kanciastych” kształtów mogą ofiarować komfortowy relaks.

 

Klasyka jest wiecznie młoda i w kanapach widać to wyraźnie. Ta tendencja przejawia się w powrocie do tradycyjnych klasycznych wzorów, miękkich, obłych kształtów, falistych linii sof i kanap. Proste oparcia i okrągłe podłokietniki, faliste boki. Klasyczny wzór to sofa z charakterystycznymi zwijanymi podłokietnikami. Są tu również formy inspirowane stylem kolonialnym – boki z plecionki, sofy z woluta w kształcie baranich rogów.

Modne w umeblowaniu salonu są kojarzące się z bezpieczeństwem, ale i komfortem organiczne formy mebli nawiązujące do kształtu ludzkiego ciała. „Meble bliski ciału”, obejmując z czułością człowieka, najbardziej sprzyjają wypoczynkowi. Organiczne formy maja kanapy nawet te o nowoczesnej stylistyce: metalowa konstrukcja obleczona jest w bardzo miękkie siedzisko, dopasowujące się do kształtów ludzkiego ciała.

W meblach wypoczynkowych do salonu jest moda na lekkość. Dominują tu lekkie, opływowe, często asymetryczne linie foteli i kanap. Nawet te, które wydają się ciężkawe, lewitują nad podłogą na cienkich nóżkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here