Meble szkolne

0
102

Nasze postawy z młodości rzutują na nasze dalsze życie. Ile razy wracając myślami do tamtych czasów, zastanawiamy się co mogliśmy zrobić lepiej? Okazuje się, że z pozoru nieistotne czynniki, z którymi stykamy się między innymi w wieku szkolnym, wpływają to na nasze późniejsze życie. Najwięcej czasu w szkole spędzamy w pozycji siedzącej. To tam najbardziej kształtuje się nasz obraz samych siebie, nasza postawa – również w tym najbardziej podstawowym sensie. Dlatego tak ważne są komfortowe warunki nauki w szkołach i im podobnych miejscach.

Każde meble przedszkolne i szkolne powinny być idealnie dopasowane do potrzeb ucznia czyli zarówno dostosowane do profilu ucznia czyli jego wzrostu i wagi a także trwania zajęć jak wiadomo niewygodne krzesła szkolne mogą wpłynąć na niekomfortowe nauczanie. Dlatego dla szkół rekomendowane są podstawowe rozwiązania, które nie tylko są praktyczne ale i tanie. Głównym czynnikiem zakupu mebli dla ucznia, którym powinny kierować się szkoły planujący taki zakup jest wytrzymałość danych mebli takich jak krzesła, stoły, szafy, jak wiadomo w szkole eksploatacja takich mebli jest dużo większa niż gdziekolwiek indziej.

Co jest najważniejsze?

Przy przygotowaniu stanowiska pracy dla dziecka, bardzo ważne jest postępowanie zgodne z przepisami BHP. Meble należy dobrać w taki sposób, aby spełniały odpowiednie wymogi oraz były dopasowane do wieku i wzrostu dzieci. Zapotrzebowanie na dany rodzaj mebli powinien określić nauczyciel lub dyrektor. To oni dobrze znają swoich uczniów i wiedzą, co sprawdzi się w szkole najlepiej. Na pewno wybór uzależniony będzie między innymi od wieku uczniów, wielkości klas, czy możliwości finansowych szkoły. Podpowiadamy, jakie meble do szkoły wybrać, aby były wygodne i spełniały odgórne normy, a także służyły na długie lata.

Jakie meble szkolne są najlepsze?

To, jakie meble szkolne będą najlepsze zależy od wielu czynników. Warto pomyśleć np. nad materiałem, z którego są wykonane. Dobrze, jeśli materiał jest wytrzymały. Zależy nam w końcu, aby służył nam latami. Meble szkolne zazwyczaj wykonane są z metalu lub płyt wiórowych (najczęściej blaty ławek), dużo rzadziej z drewna. Na rynku dostępne są różne rodzaje mebli szkolnych metalowych. Możemy do nich zaliczyć chociażby szafy i szafki szkolne. Meble szkolne powinny być dobrane w taki sposób, by nie utrudniać nauki, ale w niej pomagać i być przede wszystkim ergonomiczne.

Ciekawą opcją są szafki szkolne dla uczniów. Są to schowkowe szafy metalowe, które cechują się wytrzymałością i funkcjonalnością, a przy tym są wygodne w użyciu i bezpieczne dla najmłodszych. Świetnie sprawdzą się w szkołach, w których powierzchnia pozwala na ustawienie ich na korytarzach i udostępnienie ich uczniom do swobodnego użytkowania. Jest to bardzo wygodne dla samych uczniów (szczególnie tych młodszych), które mogłyby część „bagażu” zostawiać w przydzielonych do tego celu szafkach.

Przepisy regulujące to jak mają wyglądać meble szkolne dopasowane do konkretnego wieku dzieci i młodzieży!

Meble szkolne i przedszkolne to bardzo ważny element wyposażenia każdej szkoły zarówno podstawowej czy średniej, nie każdy wie, że wybór mebli szkolnych reguluje specjalna dyrektywa Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Która narzuca poniekąd rozmiary i wymiary a także kolory mebli szkolnych.

Dla szkół przedszkolnych i klas zerowych rekomendowane są głównie stoły i krzesełka w wymiarach wzrost bez butów do 1190-1420mm, wysokość siedziska do maksymalnie 350mm, a wysokość stołu do 590 mm. Rekomendowane kolory to zaś biały dla najmniejszych uciech, kolejno po tym pomarańczowy, fioletowy i na końcu żółty są to najbardziej dopasowane meble głównie przedszkolne na początkowym etapie rozwoju dzieci.

Dla uczniów klas I-III najlepsze będą rozmiary wzrostu bez butów między 1190 a 1590 mm jak również wysokość siedziska w tych klasach powinna wynosić mniej więcej 380 cm co czyni takie siedzenie bardzo komfortowe. Wysokość stołu w klasach I- III powinny wynosić do 640mm, również preferowany kolor oznaczenia krzesełek to kolor czerwony.

Dla uczniów szkół klas IV – V rekomendowane są meble szkolne o rozmiarach wzrost bez butów do maksymalnie 176 mm natomiast wysokość siedzisk powinna znajdować się na poziomie między 380 a 420 mm a wysokość stołów dla klas IV- V powinna być w przedziale 640-710 tak aby uczniowie mogli swobodnie z nich korzystać.

Dla klas VI i wyżej rekomendowane meble szkolne są w wymiarach między 1460 a 1880 mm, 430-460 mm i 710 i 760 o kolejno „wzrost bez butów”, „wysokość siedziska”, „wysokość stołu”. Rekomendowany kolor dla klas podstawowych VI to kolor zielono/niebieski.

Dla studentów i osób dorosłych uczęszczających do szkół rekomendowane są krzesła i stoły „brązowe” czyli największe możliwe rozmiary na wysokość do 510mm.

Gdzie można kupić meble szkolne?

Meble szkolne to nie są zwykłe meble dlatego, że są regulowane przez ustawę Ministra Edukacji Narodowej, która poniekąd narzuca standardy szkołom, które muszą spełniać jeśli chcą mieć przyznane liczne bonifikaty i dofinansowania do lokalnej oświaty. Sklepów oferujących meble do przedszkola i szkół w Polsce nie jest dużo są to głównie producenci zachodnich marek i importerzy, jednak szukając w wyszukiwarce po frazach „meble szkolne” można trafić na naprawdę atrakcyjne oferty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here