Meble polskie

0
139

Dane statystyczne mówią same za siebie: Polska plasuje się na piątym miejscu w hierarchii państw członkowskich Unii Europejskiej, jeśli chodzi o udział w łącznych przychodach płynących z eksportu mebli. Co więcej, nasz kraj – łącznie z Chinami, Niemcami i Włochami – należy do ścisłej czołówki eksporterów mebli w skali całego świata. W roku 2004 na liście naszych importerów znalazły się aż 133 kraje, w roku 2015 liczba ta zwiększyła się jeszcze, tak że obecnie aż 161 państw jest zainteresowanych polskimi produktami.

Poszukując idealnych mebli do swojego mieszkania często zastanawiamy się nad tym, czy zdecydować się na meble rodzimej produkcji, czy też meble z zagranicy, które,  jak wiadomo, charakteryzują się znacznie wyższą ceną. Obecnie coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że polskie meble to dobry wybór, z którego będziemy zadowoleni. Chętnie kupowane są bowiem nie tylko u nas, ale również w wielu innych krajach.

Dobre bo polskie!

Dlaczego polskie meble cieszą się tak dużą popularnością poza granicami naszego kraju? Przyczyn jest co najmniej kilka. Warto bliżej im się przyjrzeć.

Jednym z powodów, przez które polskie meble są tak chętnie kupowane za granicą jest ich niska cena. Nie da się bowiem ukryć, że ten aspekt ma znaczenie dla konsumentów na całym świecie. Co ważne, atrakcyjna cena polskich mebli nie wynika wcale z wykorzystywania materiałów gorszej jakości. Po prostu naszą branżę meblową, podobnie jak i inne charakteryzują niskie koszty pracy. Dzięki temu zarówno zagraniczny nabywcy, jak i my możemy cieszyć się meblami w cenie, która jest naprawdę atrakcyjna.

Czy to jednak jedyny powód? Jak się okazuje, niekoniecznie. Trzeba bowiem oddać sprawiedliwość polskim producentom i zauważyć ich starania. Bardzo wiele polskich firm oferuje meble w szerokiej ofercie wzorów i wersji kolorystycznych. Tak szeroki wybór sprawia, że zarówno miłośnicy klasyki, jak i nieco bardziej odważnych rozwiązań mogą znaleźć wśród mebli polskich producentów takie, które spełnią ich oczekiwania.

Czynnikiem bezsprzecznie zapewniającym Polsce przewagę nad innymi krajami europejskimi w zakresie produkcji mebli są niskie koszty pracy. Wynoszą one trzy razy mniej niż za granicą. Przekłada się to wydatnie na cenę polskich produktów, która jest bardzo atrakcyjna w porównaniu do wartości pieniężnej kanap, foteli, krzeseł czy stolików produkowanych gdzie indziej. I tak np. nowoczesne meble tapicerowane z Polski kupimy już za 1200 zł! Nie jest to wygórowana cena, jeśli wziąć pod uwagę solidność i jakość materiałów, z których produkty te są wykonywane.

Innym czynnikiem, któremu Polska zawdzięcza rynkową dominację nad innymi krajami w produkcji i eksporcie mebli, jest duża wydajność pracy odnotowywana w tym sektorze. W latach 2004-2015 skoczyła ona wzwyż o 3,6%, natomiast w pozostałych krajach Unii Europejskiej spadła o 0,4%. Przyczyn wzrostu wydajności należy upatrywać we wciąż intensyfikującej się konsolidacji przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój polskiej branży meblarskiej.

Dlaczego wybieramy polskie salony z meblami?

Salon meblowe oferują coraz więcej usług. Pojawiają się salony meblowe, w których można zamówić projekt wnętrza. Standardem jest oferta salonu meblowego dotycząca transportu, wniesienia i montażu mebli w domu klienta. Kupując meble, często głównym kryterium wyboru jest cena. Czy meble z Polski są dobrej jakości? O cenie mebli decyduje przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane.

Salony meblowe oprócz samych mebli, oferują dodatkowe usługi, np. projekty wnętrz. Koszt zaprojektowania wnętrza często okazuje się niewielki w porównaniu z efektem, który możemy uzyskać dzięki fachowej pomocy projektanta wnętrz. W szczególności, jeżeli brakuje nam czasu, a wybraliśmy skomplikowany system meblowy, dający duże możliwości aranżacyjne, i chcemy być pewni rezultatu, rada specjalisty staje się niezbędna.

Natomiast pakiet usług transportowo-montażowych wiele polskich salonów meblowych i producentów mebli oferuje bez dodatkowych opłat. Taka opcja pozwala uniknąć nerwowej atmosfery w domu. Jeżeli jednak wierzymy we własne talenty techniczne, dysponujemy czasem i żelaznymi nerwami, a dzieci nie będą się do nas zbliżać podczas pracy, możemy zdecydować się na samodzielny montaż mebli. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje meble wstępnie zmontowane, czy, wskutek oszczędności w ostatniej fazie produkcji, przyjadą do nas paczki pełne luźnych elementów.

Z jakich materiałów możemy znaleźć meble polskie?

Meble drewniane

Jest niezwykle mało mebli wykonanych w 100% z drewna litego. Bezpośrednią przyczyną jest nieracjonalność takiego rozwiązania. Trudno bowiem uzyskać duże, pozbawione wad elementy lite, a odpady powstające przy ich produkcji sięgają 90% masy wyjściowej. Lite drewno niezastąpione jest w produkcji elementów profilowych, ozdobnych i frontów mebli.

Meble z płyty wiórowej

Płyta wiórowa powstaje w wyniku sklejenia specjalnie rozdrobnionych cząstek drewna. Dzięki temu wykorzystanie surowca jest dużo lepsze, w lesie pozostaje więcej drzew, a my otrzymujemy tworzywo jednorodne, o wystarczających parametrach mechanicznych do produkcji mebli.

Meble: płyta pilśniowa, MDF, HDF

Podobnie jak w przypadku płyty wiórowej, surowce te otrzymuje się z drewna najpierw rozdrobnionego, a następnie ponownie zespolonego. Różnica polega na tym, że stopień rozdrobnienia jest tu zdecydowanie większy aniżeli w przypadku płyty wiórowej. W efekcie uzyskujemy także większą jednorodność. Pozwala to wykorzystywać MDF i HDF do produkcji elementów profilowych mebli. Różnica między MDF a HDF jest taka, że HDF jest tworzywem gęstszym i wytrzymalszym.

Meble: okleina, fornir

Płyta pilśniowa, czy MDF to materiały, które nie są dekoracyjne i w związku z tym nie nadają się bezpośrednio do produkcji mebli. Jednak zalety wynikające z wysokiej wydajności i braku ograniczeń wymiarowych nie pozwalają ich pominąć przy produkcji mebli. Słabe walory wizualne różnych praktycznych tworzyw drzewnych od stuleci rozwiązuje się banalnie prosto – oklejając meble cienką warstwą szlachetnego litego drewna. Takie cienkie płaty drewna nazywamy okleiną lub fornirem. Fornir różni od okleiny większa grubość. W zasadzie do produkcji mebli używana jest wyłącznie okleina. Warto zauważyć, że mebel wykonany z tworzyw drzewnych oklejonych naturalną okleiną zachowuje wszystkie zalety drewna litego, jego niepowtarzalny rysunek, fakturę i kolor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here