Meble ogrodowe plastikowe

0
100

Plastikowe meble ogrodowe kupimy w niemal każdym większym sklepie branżowym. To lekkie, poręczne produkty, które nie przysparzają zbyt wielu problemów użytkowych. Jednak przed zakupem warto zadać sobie pytanie – czy plastik będzie pasował do aranżacji ogrodowej? I w jakich wypadkach warto się na niego zdecydować?

W przypadku plastiku często trudno o uzyskanie stylowego wyglądu mebla. W dodatku, nawet najlepszej jakości tworzywo sztuczne z polipropylenem w roli głównej zmienia kolor na słońcu. Poza tym: meble plastikowe łamią się najczęściej. Nietrudno o oderwanie nogi od stołu, połamanie blatu czy pęknięcie siedziska w plastikowym krześle. Z drugiej jednak strony, to właśnie meble plastikowe są dostępne w najbardziej wymyślnych wzorach i kolorach. Ciekawostką ostatnich sezonów są meble plastikowe przezroczyste, które szturmem wkroczyły na salony (ogrody). Są efektowne, pięknie prezentują się na tle nowoczesnej aranżacji przestrzeni ogrodowej oraz są lekkie, dlatego ich transport, przenoszenie i chowanie w momentach niesprzyjającej aury jest łatwe i nie nastręcza problemów.

Z jakiego tworzywa zrobione są meble plastikowe?

Nie każdy wie, że meble ogrodowe mogą być wykonane z dwóch rodzajów plastiku. Jednak warto zwrócić na to szczególną uwagę przed zakupem. Niegdyś stoły i krzesła ogrodowe były produkowane wyłącznie z PCV – polichlorku winylu. Nie jest to zbyt trwałe tworzywo. Meble ogrodowe z PCV szybko ulegają blaknięciu i wytrzymują niewielkie obciążenia statyczne. Krzesła z polichlorku winylu są podatne na wyłamania nóżek, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Nieco droższe meble plastikowe tworzy się już z nowoczesnego polipropylenu. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który zapewnia wysoką trwałość produktów. Polipropylenowe meble ogrodowe nie ulegają odbarwieniu, są odporne na działanie intensywnych promieniu UV, a także na podwyższoną wilgotność. Nowoczesny design sprawia, że stoły, krzesła i ławki ogrodowe mogą być dobrze dopasowane do niemal każdej stylizacji ogrodu. Najdroższe modele są dodatkowo wzmacniane włóknem węglowym. Dzięki temu wytrzymują ponadstandardowe obciążenia statyczne i są dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Meble plastikowe pojedyncze czy w zestawie?

Zdecydowanie tak. Zestaw mebli plastikowych może być nawet o 1/3 tańszy w porównaniu z tymi samymi produktami, sprzedawanymi pojedynczo. Kupując meble w gotowym zestawie zyskujemy też pewność dopasowania. Nie chodzi wyłącznie o dopasowanie wizualne. Równie ważne będzie optymalne spasowanie wysokości siedziska krzeseł i wysokości blatu stołu. Nie bez znaczenia jest też dopasowanie rozmiarów parasola, który przeważnie umieszcza się w centralnej części stołu. Jego czasza powinna chronić cały blat, a także zgromadzonych przy nim użytkowników. Rozmiar parasola nabiera szczególnego znaczenia w przypadku mebli, które chcemy używać w mocno nasłonecznionych ekspozycjach ogrodowych.

Wady i zalety plastikowych mebli ogrodowych!

Meble plastikowe kojarzą się wielu osobom z tandetą. Najtańsze modele posiadają wątpliwe walory estetyczne. I nie ma co ukrywać – z biegiem czasu pokrywają się drobnymi rysami oraz odbarwieniami, które wyglądają dość odstraszająco. Na szczęście w ofertach handlowych coraz częściej przebijają się też meble plastikowe o lepszej jakości wykonania. Bogate wzornictwo i odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że stają się coraz częstszym elementem wyposażenia niewielkich aranżacji ogrodowych.

Niewątpliwym atutem mebli plastikowych pozostaje ich niewielka waga. Stoły i krzesła możemy swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Nie musimy się też martwić o izolację w kontakcie z glebą (jak ma to miejsce w przypadku mebli z drewna czy rattanu).

Na zakończenie warto też dodać, że plastik nie ma specjalnych wymagań w przechowywaniu. Krzesła ogrodowe możemy ustawić jedno na drugim, a po zakończeniu sezonu przechowywać w dowolnie wybranym miejscu. Dlatego zakup mebli z plastiku będzie rozsądnym rozwiązaniem jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym garażem bądź piwnicą, którą można przeznaczyć na przechowywanie mebli z innych tworzyw.

Konserwacja i codzienna higiena plastikowych mebli ogrodowych!

Są lekkie i łatwe w konserwacji. Te z dobrego tworzywa utwardzanego żywicami przetrwają wiele sezonów. Wymagają jedynie mycia, tak często, jak jest to potrzebne, najlepiej ciepłą wodą z mydłem. W sprzedaży są specjalne preparaty do czyszczenia i do renowacji tworzywa sztucznego. Używając ich, należy zawsze stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu. Odnawianie mebli kolorowych warto rozpocząć od sprawdzenia na małej powierzchni, czy pod wpływem preparatu nie ulegną odbarwieniu.

Plecionki i rurki imitujące materiał naturalny coraz częściej są wykorzystywane do produkcji mebli ogrodowych. Robione są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Wystarczy myć je ciepłą wodą lub – jeśli są bardzo zabrudzone – wodą z dodatkiem mydła.

Jeśli codziennie będziemy dbali o powierzchnię stołu i krzeseł plastikowych to z pewnością posłużą nam przez wiele sezonów grillowych i biesiadnych w ogrodzie. Będą się pięknie prezentowały niczym dopiero co zakupione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here