Meble nowoczesne do salonu

0
140

Firmy meblowe prześcigają się z ofertami. Każdego dnia możesz przeczytać stos artykułów o tym, jakie meble powinnaś wybrać do swojej sypialni, salonu, czy kuchni. Nic dziwnego, że ciężko się w tym wszystkim połapać, zwłaszcza, gdy decydujesz się na podjęcie decyzji sam.

Styl nowoczesny we wnętrzach ma swoje wyraziste cechy. I choć często mówi się o nowoczesnych wnętrzach domów, nie wszystkie spełniają założenia stylu. Ma być prosto, przejrzyście, przestrzennie, bez zbędnych dekoracji, a zarazem ciekawie i z pomysłem. Jak można to wszystko osiągnąć w jednym domu?

Styl nowoczesny kształtował się przez wiele lat. Narodził się zresztą jako przejaw buntu przeciwko zdobieniom, bogatej ornamentyce i przepychowi typowym dla końca XIX wieku. Wtedy też zaczęła kiełkować nowoczesna myśl w zakresie designu: ma być prosto i funkcjonalnie. Na podatny grunt trafiła w XX wieku. Doskonałym przykładem jest niemiecki ośrodek Bauhaus, a także działalność takich projektantów, jak Ludwig Mies van der Rohe czy Le Corbusier. Współczesny styl nowoczesny lubi wycieczki w stronę innych konwencji, ciekawie wchodząc z nimi w dialog. Niemniej podstawowe założenia stylu się nie zmieniają.

Cechy charakterystyczne nowoczesnych mebli i wnętrz!

Podstawowym założeniem stylu nowoczesnego jest zamiłowanie do prostoty. W wystroju, zamiast misternego dekoru i ornamentów, dominują linie proste, a także mało skomplikowane figury geometryczne: koła i wielokąty. Od prostoty zaś bliska droga do dyscypliny. Precyzyjnie dobieramy materiały wykończeniowe, a także kolory – nie może być ich dużo, cały wystrój zaś powinien tworzyć stonowaną, przejrzystą całość.

Ponieważ styl nowoczesny ceni światło i otwarte przestrzenie, niejako „oczyszczamy” aranżację ze zbędnych elementów. Dekoracji i dodatków powinno być jak najmniej. Rolę zdobniczą przejmuje np. wysokiej jakości blat komody czy stolika kawowego, a nie drobiazgi, które na nich mogłyby się znaleźć. Aby wnętrze zyskało więcej przestrzeni, w stylu nowoczesnym preferuje się łączenie sąsiadujących pomieszczeń – salonu z kuchnią, przedpokoju z salonem, sypialni z łazienką.

Kolory są również ważne!

Jakie kolory pasują do stylu nowoczesnego? Podstawową paletę stanowią biel, czerń, szarość i beż. Umiejętnie operując tymi kolorami oraz ich odcieniami, uda nam się stworzyć wnętrze stonowane, przejrzyste, a przy tym dalekie od monotonii. Bazową paletę barwną możemy uzupełniać wyrazistszymi kolorami, ale tylko w detalach. Dużą popularnością cieszą się niebieskie akcenty w nowoczesnych wnętrzach. Można również postawić na kolor czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy czy modne odcienie złota i miedzi.

Materiały wykorzystywane do produkcji mebli nowoczesnych!

Urządzając wnętrze w stylu nowoczesnym, mamy bodaj najszerszy wybór materiałów. Tym bardziej że to właśnie one, a nie np. dekoracje, odgrywają główną rolę dekoracyjną. Na podłodze zawsze dobrze sprawdza się drewno – najlepiej w postaci desek lub paneli o nieskomplikowanym rysunku słojów. Inna opcja to wielkoformatowe płytki ceramiczne, nowoczesne płytki drewnopodobne, żywica epoksydowa, beton czy wykładzina winylowa. Z materiałami można też trochę „poszaleć” na ścianach. Zamiast farby użyjmy płytek ceglanych, betonu dekoracyjnego czy paneli 3D.

Również materiały wykorzystywane do produkcji nowoczesnych mebli to wielki świat inspiracji. Oprócz drewna w prostym wydaniu (bez dekoracji czy rzeźbień) pojawiają się tworzywa sztuczne. To zresztą znak nowoczesności w meblarstwie. Wiele kultowych mebli z lat 50. i 60. było w całości odlewanych z jednego tworzywa. Ponadto wykorzystuje się sporo metalu, szkła, ale też eksperymentuje z materiałami kojarzącymi się z klasyką: marmurem, granitem, lastrykiem. Z kolei tapicerki mebli wypoczynkowym wyróżniają się zwykle jednolitą kolorystyką, bez haftów, zdobień i pikowań.

Podczas wyboru mebli do salonu zwróć uwagę na!

Meble zazwyczaj dobieramy, kiedy ściany są już pomalowane i wszystko jest już prawie gotowe, prawda? Doskonale wiemy jak kłopotliwe jest dopasowanie mebla do kolorystyki i aranżacji reszty mieszkania. Dlatego warto rozejrzeć się za producentem mebli, który w swojej ofercie ma szeroki wybór kolorów z palety RAL. Co on oznacza? Jest to system oznaczania barw oparty na porównaniu z wzorcami. Producent, który w swoim portfolio ma ich ponad 200 z pewnością ułatwi nam dobór koloru mebli dokładnie taki, jakiego szukamy.

Istotny jest również wybór materiału z którego zostanie wykonana sofa lub narożnik. Warto zwrócić uwagę aby materiał był wykonany z tkanin ułatwiający czyszczenie, oraz z materiałów trudnozapalnych. Czasami lepiej „dmuchać na zimno”, w końcu po zakończeniu remontu,  z pewnością  przyjdą do nas znajomi, aby zobaczyć nasze dokonania dekoratorskie.

Termin realizacji zamówienia: to bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, że zakupiony mebel pozostanie z nami przez najbliższe kilka lat. Optymalny czas oczekiwania na meble powinien wynosić do 10 – do 30 dni. W trakcie oczekiwania na meble, możemy na spokojnie zastanowić się nad wyborem dodatków  do wnętrza, a nasze przytulne gniazdko stworzymy w mig.

Know-how: masz dość marnowania czasu na samodzielne montowanie mebli, a może pisane trudnym i niezrozumiałym językiem z niewiele mówiącymi obrazkami instrukcje przyprawiają cię o ból głowy? Po co się męczyć, znacznie lepiej zdecydować się na fachowców, którzy zrobią to szybko, dokładnie i nie zostawią po sobie pola bitwy.

Made in Poland: jeśli wybór jest zbyt duży, warto zawęzić go o jedno podstawowe kryterium – miejsce produkcji. Decydując się na produkty wykonane w Polsce wspieramy nasz rodzimy rynek i wzbogacamy się o gwarancję jakości. Po co inwestować w zagraniczne produkty, skoro nasze są równie dobre, a nawet lepsze? W końcu chcemy poczuć się jak w domu.

Powinnyśmy postawić na prosty design. Nie ma obaw, że odwiedzający nas goście pomyślą, że nie stać nas na nic kreatywnego – teraz to zdecydowane, proste industrialne formy królują! Bezpiecznym rozwiązaniem jest przełamanie ich mocnym akcentem kolorystycznym i nowoczesne wnętrze gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here