Meble młodzieżowe nowoczesne

0
57

Urządzając pokój dla nastolatków, ograniczmy się jedynie do doradzania. Koncepcję wyposażenia pokoju młodzieżowego omówcie wspólnie i stwórzcie projekt wnętrza, w którym połączycie to, co niezbędne i praktyczne, z tym, co się nastolatkom podoba. Pokój młodzieżowy musi być funkcjonalny i podatny na zmiany. Zasadnicze sprzęty i meble młodzieżowe powinny być na tyle uniwersalne, by dobrze służyły przez kilka najbliższych lat.

Urządzając pokój dla nastolatków nie spieraj się o detale, kolory i wystrój wnętrza: niech syn czy córka wybiorą sami. Pokój młodzieżowy, jego wystrój, podobnie jak strój jest sposobem wyrażenia siebie, więc najlepiej zostaw w tej sprawie wolną rękę nastolatkom. Ty zadbaj o funkcjonalność  i jakość wybranych mebli.

Jak wybrać meble młodzieżowe?

W salony meblowe oferują duży wybór mebli. Meble młodzieżowe często sprzedawane są w kompletach. W pokoju dla nastolatków konieczne jest nie tylko dobre łóżko, ale i krzesło, bo długie godziny przy komputerze nie pozostają bez wpływu na kręgosłup młodego człowieka. Biurko i jego otoczenie powinny być wyposażone w mnóstwo schowków. Szafki, półki, regały, komody pozwolą jako tako utrzymać ład. Gdy jest ich za mało, bałagan w pokoju gwarantowany. I tak wiele rzeczy pozostanie na wierzchu: ukochane kolekcje, sprzęt sportowy, gry itp. Poza regałem na książki niezbędne są małe półki na płyty i gry. Miejsce do spania wymaga szczególnego namysłu: łóżko jest wygodniejsze od rozkładanej kanapy, ale zajmuje więcej miejsca. Znacznie gorzej się na nim siedzi, gdy przyjdą koleżanki i koledzy. Dobrze sprawdzi się niezbyt szeroki tapczan wyposażony w pojemnik na pościel. Wymoszczony dużą liczbą poduszek może udawać kanapę. Jeśli jest dosyć miejsca, postaw także fotel, a dla gości pufy, które na co dzień można spiętrzyć.

Zwróć uwagę na potrzeby swojego dorastającego dziecka!

Pokoje młodzieżowe muszą połączyć w sobie wiele funkcji – są jednocześnie sypialnią, miejscem rozrywki, relaksu i nauki. Muszą też doskonale pasować do zainteresowań i gustu nastoletnich lokatorów – o ile w przypadku urządzania pokoju dla malucha można narzucić dziecku pewien styl, o tyle aranżując pokój dla nastolatka należy bardzo liczyć się ze zdaniem dziecka. W otoczeniu pomagającym rozwijać pasje i zainteresowania, wśród ulubionych kolorów, nastolatek będzie czuł się dobrze i swobodnie.

Podziel pokój na trzy zasadnicze strefy!

Pokój dla nastolatka zaaranżujmy z uwzględnieniem jego potrzeb i oczekiwań – warto wspólnie przemyśleć kolory, styl, materiały, aby uzyskać ciekawy i dopasowany do zainteresowań i charakteru dziecka wystrój. Pokój powinien być azylem, w którym nastolatek odpocznie, ale też skupi się na nauce czy spędzi czas z przyjaciółmi. Aby wnętrze spełniało te założenia, należy podzielić je na trzy strefy – sypialnianą, do nauki oraz do relaksu i rozrywki.

Strefa odpoczynku i snu- łóżko dla nastolatka powinno mieć szerokość minimum 90 cm. Warto rozważyć model z dodatkowym wysuwanym miejscem do spania, tak aby u naszego dziecka od czasu do czasu mogli nocować znajomi.  Nastolatki często w łóżku czytają książki i się uczą, dlatego nie może zabraknąć dobrego oświetlenia. Lampka nocna na ruchomym ramieniu, z punktowym źródłem światła, które można skierować na książkę jest niezbędna. Przy łóżku powinno znaleźć się również miejsce na szafkę nocną lub półkę do odłożenia książki czy telefonu. Na pewno przy łóżku sprawdzi się miękki, tapicerowany zagłówek. Można go zrobić samodzielnie z poduszek lub ze sklejki, gąbki i materiału obiciowego. Meble w stylu nowoczesnym powinny zrobione być z metalu, aluminium lub litego, grubego drewna. Nowoczesne połączenia nie tylko są nowatorskie, ale przede wszystkim funkcjonalne co ma znaczenie szczególnie podczas sprzątania.

Strefa nauki i edukacji- Wygodne biurko z krzesłem dopasowanym do wzrostu dziecka oraz zapewniającym odpowiednią pozycję w czasie pracy są niezbędne w pokoju nastolatka. Ponieważ mają wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka, nie powinniśmy na nich oszczędzać. Kącik do nauki musi znajdować się w pobliżu okna i dostępu do światła dziennego. Blat biurka musi być dość duży, aby nastoletni uczeń mógł rozłożyć na nim książki, zeszyty i pomoce naukowe. Aby nastolatek nie miał problemu z utrzymaniem porządku na biurku wybierzmy model z szufladami lub szafkami. Sprawdzą się też nadstawki z przegródkami lub półki powieszone na ścianie przy biurku. Niezwykle istotne jest również oświetlenie. Lampka dająca światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego – przy nim wzrok najmniej się męczy. Ta strefa nie musi być nudna. Nie musi przypominać o żmudnym wkuwaniu tabliczki mnożenia lub nauce nazw państw i miast. Dziś nauka jest przede wszystkim zabawą. Takie przyswajanie wiadomości na pewno będzie lżejsze no i pozostanie w głowie na dłużej. Nowoczesna strefa do nauki może być wyposażona w interaktywne elementy edukacyjne, a jeśli nie stać cię na drogie cyfrowe przedmioty to zadbaj o to aby zawisła tablica magnetyczna i taka na markery. Będzie ona chętnie wykorzystywana do zapisywania ciekawych, nowych informacji.

Strefa relaksu- to przede wszystkim miejsce odpoczynku oraz przyjmowania gości. Ma być wygodne, funkcjonalne no i w trendach. Jak takie stworzyć. Nic bardziej prostszego, możesz na podłodze położyć wygodny, mięsisty i kolorowy dywan, na nim ułożyć stosy poduszek i gotowe. Na podłodze pomieści się o wiele więcej gości niż na nie jednej kanapie. Oprócz tego możesz wprowadzić nowoczesne dodatki zrobione z preparowanego papieru lub nylonu pochodzącego z recyklingu.

Kolory ścian w pokoju nastolatka!

Odpowiedni dobór kolorów ścian może pomóc w wydzieleniu wyżej wymienionych stref w pokoju dla nastolatka. Warto postawić na te kolory, które podobają się nastolatkom. Często do pokoju młodzieżowego wybierane są soczyste, mocne kolory, które podkreślą młodzieżowy charakter pomieszczenia. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością kolorów na ścianie, by pokój dla nastolatka nie stał się zbyt pstrokaty. Wprowadzi to wrażenie bałaganu i taki wystrój pokoju będzie męczący. Jeśli zdecydujemy się na użycie intensywnych, energetycznych kolorów farb, najlepiej pomalować nimi jedną lub dwie ściany, aby nie przytłoczyć aranżacji wnętrza. Najlepszym wyjściem jest użycie wyrazistych barw jedynie w dodatkach przy neutralnej bazie, czyli ścianach pomalowanych na biało, szaro bądź beżowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here