Meble klasyczne

0
133

Co jest charakterystyczne dla takiego stylu? Przede wszystkim starannie dobrane materiały, a także eleganckie wzory i stylowe formy. Patrząc na tak urządzone wnętrza, każdy ma wrażenie, że ich aranżacja zająć musiała wiele godzin. Nie ma tu miejsca na brak spójności i chaos, a całość musi tworzyć harmonię, włączając w to również oświetlenie i dekoracje.

Istnieją obawy, że styl klasyczny jest zbyt poważny i sztywniacki. Nie należy mieć takich obaw, gdyż dobrze dobrane poszczególne elementy sprawiają, że wnętrza będą stylowe i eleganckie. W pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym ważne są również zastosowane kolory. W takich wnętrzach spotkać można wiele akcentów w kolorze zielonym. Jest to bowiem barwa, która uspokaja i nadaje wnętrzom elegancji.

We wnętrzach klasycznych często znaleźć można kominek. W takiej sytuacji należy go też odpowiednio wykończyć. Okładziny z kamienia szlachetnego charakterystyczne dla kominków w salonie nowoczesnym nie są tu najlepszym wyborem. Sprawdzi się natomiast cegła, a dobrze wyglądać będzie też kominek obudowany kaflami. Ponadto uwagę zwrócić należy na jego ulokowanie. Powinien znajdować się w centralnym punkcie salonu, tworząc spójną całość z kolorem ścian czy meblami tapicerowanymi. Dopełnieniem takiego wystroju mogą jasne meble i lampy. Sęk w tym, aby poprzez aranżację w takim pomieszczeniu stworzyć aurę dostojeństwa, a jednocześnie tajemniczości.

Styl klasyczny wiąże się przede wszystkim z ponadczasowością. Co więcej, większość osób niezależnie od upodobań estetycznych, w takim wystroju czuje się dobrze. Zazwyczaj charakteryzuje się on ciepłymi barwami i harmonijnym ustawieniem mebli. Prostota i klasa to cechy, które z pewnością dobrze odpowiadają stylowi klasycznemu. Współcześnie często wiąże się on z minimalizmem i dodatkami z wysokiej półki.

Styl klasyczny rozwijał się w Europie od starożytności, a więc jego tradycja jest naprawdę bogata. Stylem klasycznym często określa się wnętrza o stylistyce angielskiej. Prostota, równowaga, symetria, sprawdzone rozwiązania – to właśnie główne założenia tego stylu. Oczywiście to, że wystrój wnętrz w tym stylu nawiązuje do tradycji, nie oznacza, że jest on nudny.

Połączenie klasyki i nowoczesności

Wśród dużej części społeczeństwa panuje przekonanie, że do urządzenia wnętrz w tym stylu potrzeba dużej przestrzeni. Jednak styl klasyczny ten wprowadzić można także w stosunkowo małych wnętrzach. Ponadto nie zawsze konieczna jest tu żelazna konsekwencja. Wbrew opiniom klasyka dobrze komponuje się z nowoczesnością. Dlatego w pomieszczeniach, w których nasycone barwy przytłaczają wnętrze, postawić można na przykład na nowoczesny żyrandol. Poza tym takim dodatkiem rodem z nowoczesności może być niewielki stolik kawowy czy też fotel. Odpowiednio dobrane będą stanowić dobre uzupełnienie klasycznego salonu.

Klasyczne meble

Właściwą aranżację zapewnią też stylowe meble. Tutaj najprościej jest zajrzeć do oferty producentów, którzy w swoich katalogach mają wiele serii mebli klasycznych. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że styl klasyczny może mieć wiele różnych oblicz. Może to być klasyka w swojej podstawowej formie, ale też połączenie stylu klasycznego z nowoczesnością. Nie ulega natomiast wątpliwości, że niezależnie od wyboru pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Z pewnością będzie to również styl odpowiedni dla wszystkich tych, którzy miłują się we wszelkiego rodzaju dodatkach. Te w klasyce są bardzo popularne i występują pod postacią wazonów, poduszek i różnych bibelotów.

Meble dostępne dzisiaj na szeroką skalę na rynku są bardzo zróżnicowane przede wszystkim pod względem wizualnym. W głównej mierze są one niejednolite stylowo, co sprawia, że nie ma kłopotu z doborem określonego kompletu, ściśle dopasowanego do naszych preferencji oraz zapotrzebowania. Wśród wyjątkowo popularnych zestawów można mówić między innymi o meblach nowoczesnych oraz klasycznych. W pierwszej kolejności liczy się bowiem to, jaką aranżację wybierzemy dla całego naszego obiektu mieszkalnego. Warto w tym przypadku zachować konsekwencję oraz zdecydować się na taki rodzaj akcesoriów meblowych, które rzeczywiście będą ze sobą znakomicie współgrały. W tym aspekcie liczy się przede wszystkim wysoka jakość.

Surowce, z jakich tworzone są komplety meblowe powinny być trwałe i funkcjonalne. W przypadku mebli opartych na standardach klasycznych – na przykład kompozycji włoskich – przeważnie spotykanym materiałem produkcyjnym jest drewno, ale również wysokiej jakości przetworzone plastiki oraz ponadczasowy metal czy aluminium. Do obić często stosuje się skóry naturalne, wełnę czy bawełnę o grubym splocie nitek, a także jedwabie czy bawełnę satynowaną, której powierzchnia przywodzi na myśl królewskie łoże.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble hotelowe
Następny artykułMeble metalowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here