Kiedy lepiej będzie wybrać kompakt WC?

0
371
Kiedy lepiej będzie wybrać kompakt WC

Miski WC możemy podzielić na takie, które są skonstruowane zupełnie niezależnie od spłuczki czy pozostałych elementów armatury, a także na kompaktowe, które łączą się z nimi w jedną całość. W zależności od naszego wyboru możemy skorzystać z obu tych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że każde z nich będzie idealne do każdego typu łazienki. Sprawdźmy zatem, gdzie najlepiej będzie wykorzystać rozwiązania kompaktowe.

Czym charakteryzuje się kompakt WC?

Kompakty WC są takimi rozwiązaniami, które łączą w sobie miskę WC, spłuczkę i pozostałe, niezbędne części armatury (odpływ, węże itd.). Zazwyczaj mają budowę stojącą i bardzo zwartą, co w specyficzny sposób narzuca ich ustawienie. Konieczne jest posiadanie odpływu kanalizacyjnego zlokalizowane w podłodze, we właściwej odległości od ściany, aby kompakt WC ze spłuczką umieszczoną za miską mógł się swobodnie zmieścić w wyznaczonym dla niego miejscu.

Oczywiście również w przypadku kompaktów WC możemy znaleźć modele do umieszczenia na ścianie, choć są one znacznie rzadziej wykorzystywane. W tym przypadku odpływ ma charakter poziomy, a cała konstrukcja musi być tak przygotowana, aby była wygodna do umieszczenia na ścianie.

Kompakty do starszych typów mieszkań

W wielu starszych mieszkaniach nie mamy możliwości ingerowania w sposób wykonania odpływu. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dopasować WC do tego, jak zostało przygotowane dla niego miejsce. Bardzo ważne będą w tym przypadku takie szczegóły jak odległość od ściany, ilość wolnej przestrzeni wokół miejsca wyznaczonego na WC czy też rodzaj zastosowanego odpływu. To one narzucają konkretny wybór miski, a zazwyczaj – całego kompaktu.

Powiedzmy sobie szczerze: w większości starszych łazienek po prostu nie mamy żadnych możliwości, aby zmienić ustawienie toalety. Z tego powodu musimy często decydować się na rozwiązanie kompaktowe nawet wówczas, gdy nie wydaje się nam najbardziej estetyczne i wygodne. W takim przypadku warto postawić przede wszystkim na prostotę jego designu, która w sposób uniwersalny wpisze się w każdą stylizację pomieszczenia.

Kompakty wszędzie tam, gdzie nie możemy umieścić stelaża ściennego

Kolejnym powodem do tego, aby zdecydować się na kompakt stojący, może być brak możliwości instalacji systemu podtynkowego, który pozwoliłby na utrzymanie ciężaru podwieszanej miski WC. W takim przypadku jedyne, co można zrobić, to korzystać z miski WC ze stojącym odpływem: a zatem także z kompaktu, który zazwyczaj będzie bardziej preferowany od rozdzielonej spłuczki. Dzięki temu bowiem udaje się (czasami) zaoszczędzić więcej miejsca.

Kompakty dla osób, które obawiają się awarii

Niektórym osobom kompaktowe WC wydają się znacznie bardziej bezpieczne. Od razu mogą oni dostrzec, czy nie następuje awaria lub nie pojawia się przeciek ze spłuczki. W rozwiązaniach kompaktowych wszystkie ważne elementy konstrukcyjne są po prostu na wierzchu, co wspomaga ich wykorzystanie i okresowe sprawdzanie.

W przypadku systemu podtynkowego nie jest to tak oczywiste, a często nawet niemożliwe, więc awarie mogą trwać znacznie dłużej nim zostaną wykryte. Co więcej, ich naprawa może pociągać za sobą większe koszty oraz większe zniszczenia w łazience ze względu na konieczność zdejmowania płytek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here