Jakie są niezbędne obróbki do blachodachówki?

0
1501
domów szeregowych

W projekcie Twojego domu jednorodzinnego została zaplanowana blachodachówka? Nie ma co się martwić – dzisiaj możesz zaopatrzyć się bowiem w kompletny system dachowych produktów, więc z całą pewnością wykonasz go zgodnie z projektem. Warto jednak wiedzieć coś więcej o samej obróbce blachodachówki po to, by została ona poprawnie dopasowana do projektu domu.

Krawędź blachodachówki – obróbka

Rzecz jasna, najlepiej będzie, kiedy zatrudnisz osobę zajmującą się wykańczaniem dachu – a już zwłaszcza specjalizującą się w wykańczaniu blachodachówek. Jeżeli chcesz, żeby Twój dom  jednorodzinny posiadał piękne wykończenie nie tylko na połaci dachu – ale również na jego krawędziach – warto będzie zdecydować się na blachodachówkę z wiatrownicami modułowymi, jakie posiadają profil blachodachówki. Elementy te są niewielkie i zazwyczaj posiadają długość jednego rzędu wzoru. Każdy taki element posiada nawiercone już otwory, jakie należy następnie przykręcić do bocznej deski. Mało tego, elementy wyposażone są również w zamki, zapewniające połączenie ich z kolejnymi fragmentami.

Zatem, czy coś w ogóle trzeba w nich nacinać? Otóż, wymagać tego będzie ostatni element na szczycie połaci dachu oraz te fragmenty, które schodzą się w jego kalenicy. Powinno się dopasować krawędzie do kąta nachylenia, ale też długości połaci. Na rynku profile wiatrownic mają zazwyczaj między 2 a 7 metrów. Są one dogięte z blachy płaskiej, a także wykończone identyczną powłoką, co np. panele blachodachówki. Jeśli chcesz więc zrobić obróbkę na szczycie połaci, należy połączyć elementy wiatrownicy zarówno górnej, jak i bocznej.

Jak obrobić blachodachówkę na dole i na górze dachu?

Między podstawowymi obróbkami blacharskimi znaleźć możesz również obróbki przyścienne oraz pasy podrynnowe i nadrynnowe. Niektóre modele blachodachówek posiadają również gąsiory, jakie stosuje się do wykańczania grzbietu czy kalenicy dachu. Co ciekawe, niektóre są wytłaczane w ten sposób, że przypominają te układane… z pojedynczych elementów na dachu! Jednakże, w rzeczywistości są od nich dłuższe. Gąsiory można zakupić w różnych wielkościach, ustanawiając je dość estetycznym wykończeniem połaci. Mimo wszystko, nie będzie to element dominujący – co jest zaletą gąsiorów.

Czy warto wykorzystać gotowe obróbki do blachodachówki?

Dzięki wykorzystaniu wszystkich elementów systemowych do pokrycia dachu, możesz wykończyć go estetycznie i w bardzo oryginalny sposób. Zyskasz również pewność co do tego, że dach pokryty będzie starannie – a więc, nie będzie przypadkiem porysowany czy też elementy zostaną w nim dokładnie dopasowane. Dzięki gotowym obróbkom łatwiej będzie zapobiec niektórym błędom, jakie często popełniane są podczas pokrywania domów szeregowych, bliźniaczych bądź jednorodzinnych.

Przydatne akcesoria dachowe

Warto wspomnieć, że do tej grupy należą elementy funkcyjne dachu takie, jak przejście antenowe czy też kominek wentylacyjny. Nie wykonuje się ich z blachodachówki, a także nie wykańcza się ich dokładnie tak samo, jak dach. Jednak, zazwyczaj dopasowane są one do koloru blachodachówki. Niestety, nie zawsze można kupić takie elementy u producenta – czasem poleci on jednak konkretny model u twórcy, jaki zajmuje się profesjonalnym produkowaniem akcesoriów dachowych. Warto będzie zasugerować się wówczas jego opinią!

Niektórzy producenci blachodachówek oferują profile, jakie stosować możesz np. jako zamiennik drewnianych łat podczas montażu – są to tzw. łaty stalowe. Produkuje się je zazwyczaj z blachy powlekanej albo stalowej ocynkowanej, która wynosi grubość ok. 0,7 mm. Jeśli się na taką zdecydujesz będziesz mógł wybrać interesujący Cię rozmiar – a więc wysokość, długość i szerokość poszczególnych łat stalowych. Elementy, na jakie warto będzie zwrócić dodatkową uwagę, to również:

  • wkręty samowiercące (aby zamocować blachodachówkę)
  • folie dachowe
  • taśmy kalenicowe i kominowe
  • kołnierze uszczelniające
  • uszczelki na kształt profilu blachy (zapobiegają wnikaniu pod blachodachówkę śniegu, wody bądź zanieczyszczeń z otoczenia)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here