Jak zoptymalizować koszty ogrzewania domu węglem

0
2800

Tani opał nie zawsze oznacza oszczędność. W przypadku węgla szczególnie ważne jest kupowanie materiału dobrej jakości, w celu uzyskania pożądanych efektów – bez strat. Zobacz, jak możesz zoptymalizować koszty ogrzewania domu węglem.

Sprzedaż węgla a umiejętne kupowanie

Tani opał brzmi kusząco, ale jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę kupując węgiel najprawdopodobniej stracisz, dając się złapać w pułapkę mitu taniego opału. Prawda jest taka, że nie należy szukać najtańszego węgla tylko porównać specyfikacje kilku materiałów od kilku sprzedawców i wybrać ten, który reprezentuje najlepszy stosunek ceny do jakości.

Sprzedaż węgla – czynniki zewnętrzne, które świadczą o jakości

Na rynku dostępne są węgle opałowe brunatne lub kamienne. Te drugie charakteryzują się większą twardością i czarnym smolistym kolorem – to pierwszy wyróżnik, dzięki któremu rozpoznasz lepszy węgiel od mniej wydajnego. O jakości opału świadczą również czystość – czyli materiał bez zawartości kamieni i przerostów – oraz błyszcząca powłoka.

Odpowiedni węgiel w odpowiednim czasie

Węgle mają różną granulację (grubość ziaren) i różną wartość opałową (kaloryczność). Im wyższa granulacja i kaloryczność, tym dłużej twój dom pozostanie ciepły. Jednak optymalizacja wydatków nie polega na tym, aby przez cały rok kupować wyłącznie opał o najwyższej kaloryczności – wręcz przeciwnie. Zimą, kiedy mrozy są duże sugeruje się stosowanie węgli o dużej kaloryczności, ponieważ mają one dobrą zdolność utrzymywania temperatury. Natomiast latem opał tego typu przynosi straty w postaci dymu i sadzy, bo nie jest w pełni użytkowany. W ciepłe dni poleca się więc palenie miałem węglowym lub niskokalorycznym ekogroszkiem, który spali się efektywniej i czyściej przy dodatnich temperaturach.

Tani opał przynosi straty

Tani opał rozpoznasz nie tylko po wyglądzie zewnętrznym ziaren, ale także po specyfikacji, którą dostarczają producenci. Jeżeli węgiel ma duży procent wydzielania popiołu (tzn. powyżej 10%) warto zastanowić się drugi raz nad jego kupnem. Popiół w kotle będzie trzeba regularnie czyścić, co jest pracochłonną i brudną robotą. Ważny też jest procentowy wskaźnik siarki – jeżeli w przypadku wybranego węgla jest on duży, miej świadomość, że używając takiego materiału skracasz żywotność swojego pieca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here