Jak powstają płytki? Etapy produkcji i kładzenia płytek ceramicznych

0
1763

Wiemy jak wyglądają, wiemy, gdzie są one stosowane, jednak nie zawsze mamy wiedzę na temat tego, jak są produkowane. Mowa w tym przypadku o płytkach ceramicznych i nie tylko, których etap, a także rodzaje i sposób kładzenia, to bardzo ciekawe kwestie, które zainteresują nie tylko osoby z branży, ale także i laika. 

Produkcja płytek – na czym polega?

Płytki otaczają nas codziennie z każdej strony; w naszej łazience, w pracowniczej kuchni, a nawet na podłodze w naszym ulubionym sklepie. Jednak, czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak one powstają, że są tak trwałe? Otóż sekret polega na ich wypalaniu, jednak opiszemy ten proces po kolei. W pierwszej kolejności dokładnie mieli się zaprawę gliniastą, a następnie się ją atomizuje, czyli rozdrabnia. Potem następuje proces prasowania masy w specjalnych formach, które sprawia, że staje się ona jednolita. Kolejny etap jest to specjalistyczne suszenie płytek w formach, który również je bardziej ze sobą scala. Następnie w zależności od rodzaju płytek i stopnia ich trwałości są one lakierowane oraz wypalane w specjalnym piecu; im dłuższy proces i im wyższa temperatura wypalania płytek, tym są one bardziej odporne na czynniki zewnętrze. Lakierowanie nadaje każdej płytce unikalnego błysku, jednak może być to także matowe wykończenie. O ich końcowym wyglądzie decyduje wierzchnia warstwa, czyli lakier właśnie. Płytki wypalane także dłużej i staranniej są bardziej odporne na wchłanianie się wody. Inspiracje dotyczące samego wyglądu płytek możesz znaleźć na stronie https://plytki24.pl, czyli jednego z wiodących sklepów online z ceramiką domową i tą masową, w tym do zakładów produkcyjnych oraz sklepów stacjonarnych wielkopowierzchniowych. 

Na co i jak przykleja się płytki podłogowe?

Istnieją dwie szkoły kładzenia płytek – tradycyjna i klejowa. Ta pierwsza ma więcej etapów. Pierwszy z nich jest to rozłożenie zaprawy na podłożu, a następnie jej zagęszczenie. Następnie wykonuje się listwowanie, czyli położenie listew, które ułatwią ich równe ułożenie. Kolejny etap tradycyjnego kładzenia płytek jest to wyrównanie podłoża pacą, a następnie usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń. Dopiero potem możemy zająć się układaniem płytek, by potem je umyć i przybić – delikatnie, specjalnym gumowym młotkiem przytwierdzić je do podłoża. Ostatni etap to wypełnianie szczelin spoiwem, czyli fugowanie; nie zawsze musi być fuga neutralna, obecnie modne są także te brokatowe, a nawet kontrastujące z płytkami, by jak najbardziej się odznaczały. Kładzenie płytek metodą klejową wymaga stworzenia jastrychu, czyli gładkiej wylewki podłogowej, następnie należy przesezosnować jastrych, czyli po prostu zaczekać i dać jej się wypoziomować oraz wyschnąć. Następnie przed położeniem płytek należy nałożyć odpowiednio dobrany klej przy pomocy pacy zębatej, by potem dokładnie je ułożyć i wypełnić szczeliny spoiwem. Tak jak przy pierwszej metodzie jest to oczywiście dobrana indywidualnie fuga, której rodzajów na rynku jest obecnie nieskończona ilość. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here