Jak pomalować meble

0
99

Niemal wszystko można odnowić za pomocą malowania, wystarczy odpowiednia farba. Na rynku są dostępne farby do mebli, które zrobione są z różnych tworzyw.

Producenci farb oferują coraz większy wybór preparatów do renowacji. Co ważne, często są to farby wodne (czyli rozpuszczalne w wodzie), które nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, a ich nakładanie jest bardzo proste. Pomalujesz nimi niemal wszystko – od metalu, przez drewno, po tworzywa sztuczne. Właściwie nie ma takiej powierzchni w mieszkaniu, której nie można pomalować. Najnowsze farby dobrze pokryją nawet ceramikę użytkową. Jednak aby odświeżony przedmiot długo wyglądał ładnie, trzeba wybrać odpowiedni preparat.

Farby do zadań specjalnych

Tymi farbami można malować konkretne (zazwyczaj trudne w renowacji) powierzchnie, co znaczy, że producent wziął pod uwagę określone warunki użytkowania pomalowanych sprzętów. Taka farba dokładnie pokryje powierzchnię, długo się na niej utrzyma oraz nie będzie wydzielała szkodliwych substancji, kiedy będziemy korzystać z odnowionego przedmiotu. Farby te mają wysoką przyczepność do podłoża. Pokryją już malowane drewno, płyty wiórowe i płyty MDF. Pokryte nimi meble są odporne na wilgoć, tłuszcz i zaplamienie. Niektórymi farbami można też odnowić meble ogrodowe

Farby uniwersalne:

Przeznaczone do różnych rodzajów powierzchni, takich jak drewno, materiały drewnopochodne, tworzywo sztuczne, metal, płytki ceramiczne, często również ściany, a nawet szkło. Wśród emalii uniwersalnych znajdziemy akrylowe (wodne), gdzie spoiwem jest akryl a rozpuszczalnikiem woda, oraz alkidowe (inaczej ftalowe), robione na bazie żywic alkidowych, rozpuszczalne w benzynie lakowej. Większość farb uniwersalnych charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnych powierzchni. Niektóre wymagają jednak uprzedniego położenia podkładu gruntującego. Zaletą farb uniwersalnych jest to, że tym samym preparatem można odnowić różne elementy wnętrza, np. ściany, drzwi wejściowe i parapety.

Malowanie mebli ogrodowych z drewna:

Do malowania mebli i elementów małej architektury ogrodowej producenci oferują szeroką gamę produktów, których wybór zależy od tego jaki efekt finalny chcemy osiągnąć.

  • Jeżeli chcemy utrzymać naturalny wygląd drewna, należy użyć oleju, który pogłębia i podkreśla naturalną barwę i rysunek drewna
  • Jeżeli chcemy uzyskać powierzchnię matową należy zastosować impregnaty czyli produkty kryjące, które tworzą film na drewnie.
  • Jeżeli chcemy uzyskać powierzchnię w połysku należy zastosować lakier
  • Jeżeli chcemy uzyskać powłokę kryjącą, tworzącą film na drewnie należy zastosować bejce lub lakierobejce

Ważne jest, by stosować  produkt zabarwiony, gdyż bezbarwne nawierzchniowe preparaty półtransparentne nie zapewniają odpowiedniej ochrony drewna przed promieniami UV.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia powierzchni, meble, tarasy i pomosty, które przez cały rok narażone są na działanie czynników atmosferycznych należy impregnować olejem raz lub dwa razy w roku (impregnacja renowacyjna). Do powierzchni, które wcześniej były impregnowane olejem zawsze powinno się  stosować produkty olejowe.

Jak pomalować meble w domu?

Odmalowywanie mebli domowych to świetny sposób, aby tanim i szybkim kosztem zmienić swoje stare przedmioty w nowe, okazałe meble. Warto jednak wiedzieć jakich farb i chemicznych substancji można używać do konkretnych powierzchni.

Malowanie mebli z płyty pokrytej fornirem

Stół, komodę czy półkę z płyty fornirowanej (pokrytej okleiną z naturalnego drewna) należy najpierw dokładnie umyć środkiem odtłuszczającym np. stosowanym w kuchni. Następnie dobrze jest umyć wodą z płynem do naczyń i zmyć czystą wodą. Przy meblach fornirowanych konieczne jest szlifowanie papierem ściernym, można do tego użyć papieru o grubości 180 i 240. Na koniec płytę należy dokładnie oczyścić z powstałych pyłów, można ją przemyć woda i osuszyć. Po takim przygotowaniu mebli można przystąpić do malowania wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna. Tego typu farby ma w swojej ofercie wiele firm m.in. Beckers, Benjamin Moore.

Malowanie mebli z płyty pokrytej laminatem

Meble laminowane (w sztucznej, drewnopodobnej okleinie – tzw. laminacie) należy przygotować do malowania tak, jak meble fornirowane. Przed malowaniem należy na powierzchnię płyty nałożyć podkład dwuskładnikowy (podkład przemysłowy stosowany na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni. Następnie do malowania najlepszy będzie lakier przemysłowy.

Na rynku dostępne są także produkty, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania mebli z płyty, chodzi o farby renowacyjne oraz farby kredowe. Oba produkty wymagają jedynie wcześniejszego umycia i odtłuszczenia powierzchni. Można nimi pokryć różne powierzchnie, a dla zachowania większej trwałości dodatkowo pokryć mebel woskiem lub lakierem utrwalającym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odnowić meble
Następny artykułMeble art deco

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here