Jak odnowić meble

0
72

Jak odnowić stare meble z drewna? Meble drewniane to dość częsty element wystroju polskich mieszkań i domów. Niestety, po latach użytkowania nawet te z najlepszego drewna mogą ulec niewielkim zniszczeniom. Nie oznacza to jednak, że od razu meble powinniśmy wymieniać na nowe.

Drewno to szlachetny, ale niezwykle wymagający materiał. Surowe nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia i nadmierne nasłonecznienie. Aby długo służyło, musi być odpowiednio zabezpieczone. Wśród środków ochrony drewnianych powierzchni prym wciąż wiodą lakiery. Po latach drewniane elementy też można dosyć szybko odnowić. I choć ta czynność nie jest skomplikowana, dobranie odpowiedniego preparatu może okazać się trudne.

Zalety odnawiania mebli za pomocą lakieru:

Używa się ich do wielu wyrobów drewnianych, takich jak podłogi, meble, okna czy boazeria.

Tworzą bezbarwną twardą powłokę, chroniąc drewno niczym pancerz.

Pozwalają uzyskać powierzchnię z połyskiem, matową, półmatową albo przypominającą drewno niczym niezabezpieczone.

Zazwyczaj nanosi się dwie lub trzy warstwy lakieru, z czego pierwsza to lakier podkładowy, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczający drewno przed zmianą barwy.

Lakierobejce będzie również dobra aby odnowić swoje stare meble!

Aby przy okazji renowacji mebli drewnianych nadać im ciekawy kolor, warto wybrać lakierobejce łączące cechy bejcy i lakieru. Zapobiegają one występowaniu sinizny drewna i uodporniają je na szkodliwe warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promieniowanie UV.  Co więcej, uwypuklają one rysunek słojów. Lakierobejcami wykańcza się m.in boazerię, schody, drewniane drzwi i ramy okienne. Można kupić lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe. Mają one takie same właściwości jak lakiery o jednakowym składzie chemicznym. Są nieco droższe od swoich bezbarwnych odpowiedników.

Oleje i woski to kolejny sposób na renowacje mebli!

Przy renowacji starych mebli, bardzo ważnym jest też ostatni etap, czyli wykończenie drewna. Oleje i woski zawierają mniej szkodliwych substancji niż lakiery, bejce, impregnaty i farby. Zarównowoskowane, jak i olejowane powierzchnie wymagają regularnej konserwacji. Oleje nadają drewnu delikatny poblask i pogłębiają jego barwę. Nasączają je, ale nie tworzą powłoki na jego powierzchni. Chronią drewno przed wnikaniem wody, jednocześnie pozwalając mu oddychać. Niestety, uwypuklają nierówności podłoża. Większość olejów nie barwi drewna, można jednak kupić takie, które je rozjaśnią albo podkoloryzują. Woski w przeciwieństwie do olejów tworzą cienką powierzchniową powłokę. Bardziej jednak uodporniają drewno na zabrudzenia oraz wilgoć.

Przydatne wskazówki jak odnowić meble!

Jeśli nałożymy więcej warstw lakieru, niż zaleca producent, możemy uzyskać inny efekt niż ten, którego oczekiwaliśmy, na przykład powłoka, która miała być matowa, będzie błyszcząca.

Jeżeli zdecydujemy się na użycie bejcy, należy pamiętać o tym, że im więcej razy pomalujemy nią drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień.

Przed lakierowaniem lub impregnowaniem drewniana powierzchnia powinna być wyszlifowana i odpylona. Czasem producenci zalecają, aby przed pokryciem jej lakierem lub lakierobejcą nanieść preparat gruntujący.

Sposoby jak odnowić różne meble w domu:

Malowane nogi:

Nogi stołków, taboretów i stolików pomalowane w kontrastowym kolorze do pozostałych części mebla, to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów. Dwukolorowy stołek wygląda oryginalnie i nowocześnie, nawet przy bardzo tradycyjnej formie, szczególnie gdy jest utrzymany w pastelowych barwach.

Nowoczesne przeszklenia:

Czy można coś zmienić w przeszklonych meblach? Tak, jest pewien tani i prosty sposób. Jeśli całkowita przezroczystość szyb przestała ci się podobać, udekoruj je ciekawie prezentującymi się paskami. Do tego potrzebna ci będzie specjalna farba z efektem mrożonego szkła. Po jej naniesieniu na powierzchnię szklaną zastygnie i da efekt dymienia.

Szafka w stylu glamour:

Stara, prosta szafka, pozbawiona już urody, po pewnych zmianach może ponownie stać się ozdobą wnętrza. Jej ascetyczne formy, aż proszą się, żeby coś na nich umieścić. Proponujemy gipsową sztukaterię, którą możesz przykleić do odnawianej powierzchni. Później całość mebla możesz pomalować w wybrany przez siebie kolor.

Zmiana tapicerki:

Najlepszym sposobem na odmienienie mebli tapicerowanych jest zmiana obicia. Nowa tapicerka sprawi, że fotel czy krzesło będą wyglądały jak nowe. Zmiana tapicerki jest jednak już nieco trudniejszym zadaniem, ale wciąż możliwym do samodzielnego wykonania. Wystarczy wybrać się do hurtowni meblarskiej (lub takiej on-line), wybrać gąbkę, materiał, pineski tapicerskie lub igłę i nitkę, i twój nowy fotel będzie jak z katalogu salonu meblarskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here