Drewniane meble ogrodowe

0
85

Drewniane meble ogrodowe można spotkać w większości ogrodów. Zazwyczaj dobrze się prezentują i pasują do otaczających roślin, jednak też szybko mogą stracić swój urok i się zestarzeć. Zobacz jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, jak je użytkować aby nie uległy zniszczeniu oraz z jakich gatunków drewna wykonywane są najtrwalsze i najpiękniejsze drewniane meble ogrodowe. Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania, tak aby wybór drewnianych mebli ogrodowych była łatwy i przyjemny.

Postaw na elegancję i wygodę!

Tego typu meble ogrodowe to bardzo estetyczny wypełniacz naszej zielonej enklawy. Drewno jest materiałem naturalnym, który idealnie łączy się z roślinnością i różnego rodzaju innymi naturalnymi ozdobami, jak np. kamienie. Mają przyjemny widok i wprowadzają poczucie prestiżu. Dużą zaletą drewnianych mebli ogrodowych jest ich wytrzymałość i trwałość. Odpowiednio impregnowane mogą służyć nawet i kilkanaście lat.

Meble ogrodowe wykonane z drewna są również uniwersalne jeśli chodzi o możliwość ich ustawienia. Idealnie skomponują się na kamiennym patio, pod drewnianą altaną, ale także gdy będą ustawione bezpośrednio na trawie. Takie meble ogrodowe mają też bardzo dużą przewagę nad innymi pod kątem zdrowotności. Są to bowiem produkty, które nie zawierają żadnych alergenów. Samodzielnie regulują poziom wilgotności, dzięki czemu zachowują wysoki stopień higieny.

Pamiętaj również o niektórych wadach drewnianych mebli ogrodowych!

Meble drewniane mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Dosyć duża waga, która z jednej strony przyczynia się do zwiększenia ich wytrzymałości, z drugiej strony sprawia, że meble takie są dosyć niewygodne i mało komfortowe jeśli chodzi o możliwość ich przenoszenia. Z tego względu, wymagają do ustawiania obecności co najmniej dwóch mężczyzn, co bardzo często ogranicza możliwość zmiany wystroju ogrodu.

Drewno to piękny materiał na meble, ale jednocześnie jest on bardzo wymagający i wymusza konieczność regularnej pielęgnacji. Jest ono bowiem bardzo podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich, jak: deszcz, wiatr, zbyt wysokie lub niskie temperatury oraz silne promienie słoneczne. Pielęgnacja mebli drewnianych może im jednak zapewnić długowieczność.

Najważniejsza jest impregnacja, która pozwoli zarówno zachować strukturę drewna w stanie nienaruszonym, jak i ochronić ich naturalną barwę. Na rynku istnieje wiele produktów, z których możemy skorzystać. Są to zarówno impregnaty, jak i lakiery, oleje czy bejce. Meble drewniane mogą być również dosyć kosztowne. Wysoka jakość i wytrzymałość oraz estetyczne piękno ma swoją cenę. Z drugiej strony jednak, zakup mebli szybko się zwróci. Ich długowieczność sprawia, że nie będziemy musieli ich wymieniać co sezon.

Drewniane meble ogrodowe doskonale pasują do ogrodów wiejskich i naturalnych. Jeżeli jednak ogród urządzamy w stylu romantycznym, warto rozważyć zakup mebli żeliwnych. Z kolei meble z aluminium lub z tworzyw sztucznych, mogą lepiej pasować do ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych (np. nowoczesne tarasy i patia).

Jak kupować drewniane meble ogrodowe?

Podstawowa kwestia to rodzaj drewna z jakiego wykonane są drewniane meble ogrodowe. Za najtrwalsze uchodzą meble z drewna egzotycznego, z lasów tropikalnych, np. z teaku, bangkirai, merbau, czy eukaliptusa. Takie drewniane meble ogrodowe potrafią przetrwać nawet do 25 lat, a odpowiednio pielęgnowane – jeszcze dłużej. Szczególnie ceniony jest teak. Pod względem parametrów technicznych jest najlepszym gatunkiem drewna do wyrobu mebli ogrodowych, wyjątkowo odpornym na degradację biologiczną, dzięki bardzo dużej gęstości i dużej zawartości oleju. Drewniane meble ogrodowe z drewna krajowego – sosny, świerku, dębu, buku, brzozy, olchy czy robinii – są znacznie mniej trwałe. Przeważnie wytrzymują o połowę krócej i wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Kolejna sprawa to jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed działaniem czynników atmosferycznych. W grę wchodzą oleje, impregnaty i lakiery.

Nasączanie drewna olejem powoduje, iż woda nie wsiąka w głąb drewna, tylko spływa po jego powierzchni. Zapobiega to efektowi patynowania wierzchniej warstwy drewna. Niektóre oleje do drewna zawierają też substancje grzybobójcze. Po olejowaniu naturalna barwa drewna staje się nieznacznie bardziej intensywna. W większości przypadków, mimo iż drewno było olejowane przez producenta, zabieg ten warto powtórzyć zanim zaczniemy meble użytkować w ogrodzie, a następnie wykonywać co roku.

Przed nasiąkaniem wodą drewno może być też zabezpieczane impregnatem. Impregnaty do drewna chronią także przed glonami, porostami, grzybami i owadami. Możemy kupić meble nieimpregnowane i zaimpregnować je samodzielnie. Najlepiej jednak wybrać drewniane meble ogrodowe zaimpregnowane ciśnieniowo przez producenta, gdyż wówczas impregnat lepiej wnika w głąb drewna. Niezależnie od tego, czy kupiliśmy meble impregnowane przez producenta, czy impregnowaliśmy je sami, zabieg ten warto powtarzać co roku. Impregnowania wymagają przede wszystkim drewniane meble ogrodowe z drewna krajowego. W przypadku mebli z drewna egzotycznego wystarczy olejowanie.

Drewniane meble ogrodowe mogą być też pokryte lakierem. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, stosowane po impregnowaniu. Powłoka lakieru, sprawia, że powierzchnia mebli staje się gładsza, oraz, w zależności od rodzaju zastosowanego lakieru, błyszcząca lub matowa. Lakier może być przezroczysty lub barwiący. Wybierając meble lakierowane, pamiętajmy jednak, że po paru latach lakier zaczyna się łuszczyć i nie wygląda najlepiej. Wówczas (co jest dość pracochłonne) trzeba usunąć starą warstwę lakieru i położyć nową. Dlatego, decydując się na meble lakierowane, upewnijmy się, że lakier został położony dobrze, że jest to lakier dobrej jakości, sprawdźmy na ile lat producent mebli daje gwarancję na lakier.

W drewnianych meblach ogrodowych przeważnie występują metalowe połączenia pomiędzy elementami, zawiasy, śruby itd. Elementy te mogą ulegać korozji. Sprawdźmy zatem jak i te elementy zostały zabezpieczone, najlepiej aby były wykonane ze stali hartowanej. Jeżeli kupujemy meble do samodzielnego złożenia, sprawdźmy też czy żadnych elementów łącznikowych i śrub nie brakuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here