Aluminium jako istotny składnik elektroniki

0
1343
Aluminium jako istotny składnik elektroniki

Powszechnie znana jest przydatność aluminium w budownictwie, przemyśle, a także w konstrukcjach inżynieryjnych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest to bardzo ważny składnik podzespołów i akcesoriów elektronicznych – między innymi komputerowych. Używając komputera stacjonarnego lub laptopa, możemy mieć pewność, że również w naszym sprzęcie znajdują się elementy aluminiowe.

Gdzie używane jest aluminium w komputerze?

Pierwszym, dość oczywistym skojarzeniem związanym z zastosowaniem aluminium w popularnych pecetach, jest obudowa. Zdarzają się również konstrukcje stalowe lub z materiałów nie będących metalami, jednak zdecydowana większość producentów używa aluminium – zapewnia ono właściwą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i prawidłową wentylację. I właśnie bezpośrednio z wentylacją związana jest gałąź komputerowych podzespołów, w której aluminium jest zdecydowanym liderem – radiatory. Zarówno dedykowane do chłodzenia zasilacza, procesora, jak te, które używane są do chłodzenia karty graficznej. Aluminium używa się tam w formie konstrukcji finowej bądź żebrowanej, czasem wzbogaconej o tzw. rurki cieplne, które rozpraszają wysoką temperaturę dzięki swojej metalowej konstrukcji.

W popularnym obecnie chłodzeniu wodnym również stosuje się elementy aluminiowe – jako opaski zaciskowe, których zadaniem jest przytrzymywanie całej konstrukcji.

Aluminium możemy znaleźć też w miejscu, które stanowi serce każdego komputera – w procesorze. Zastosowane jest w jego najgłębszych warstwach – w sieciach mikroskopijnych obwodów tranzystorów. Innym ważnym elementem komputera, w którym doskonale sprawdza się aluminium, jest dysk twardy – w wielu produkowanych obecnie dyskach udział tego pierwiastka przekracza połowę całej masy urządzenia. Z reguły aluminium używane jest tam jako obudowa, a także w elementach konstrukcyjnych zamontowanych wewnątrz – w wentylatorach oraz talerzach.

Na śladowe ilości aluminium można natknąć się również w płytkach obwodu drukowanego.

Dlaczego aluminium tak dobrze sprawdza się w podzespołach komputerowych?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć przyglądając się właściwościom fizycznym tego pierwiastka. Jest to jeden z najlepszych przewodników prądu pośród metali. Nie pobiera ładunku magnetycznego, co czyni go naturalnym wyborem przy konstrukcjach wysokonapięciowych, a także związanych z występowaniem pola magnetycznego (między innymi sprzęt komputerowy). Cechuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną (nawet pięciokrotnie lepszą niż stal), co tłumaczy powszechne użycie aluminium w radiatorach i wentylatorach chłodzących podatne na nagrzewanie podzespoły. Ważną cechą, szczególnie w obecnych czasach, kiedy producenci starają się tworzyć maksymalnie przyjazne dla środowiska urządzenia, jest niska podatność aluminium na emitowanie toksycznych oparów w wysokiej temperaturze oraz duża łatwość w recyklingu.

Osoby zainteresowane zakupem wysokiej jakości metali różnych gatunków, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu sklep-metale.pl – https://sklep-metale.pl/aluminium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here